اجرای 600 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در سال 1395

تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۵

رئیس ستاد معاونت امور تولیدات زراعی از اجرای طرح کشاورزی حفاظتی در 600 هزار هکتار اراضی در سال جاری در صورت تامین اعتبار خبر داد.
 
فرزاد زلقی با بیان این که محور برنامه کشاورزی حفاظتی در 10 استان قطب تولید کشور است، افزود: 50 درصد از این 600 هزار هکتار در این استان ها اجرایی می شود.
 
وی اظهار داشت: در بازدیدهای صورت گرفته، در حال حاضر 9 استان سردسیر کشور مانند زنجان، چهارمحال بختیاری، کردستان و کرمان نزدیک به 498 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی را اجرا کرده اند.
 
رییس ستاد معاونت امور تولیدات زراعی تصریح کرد: از مجموع 498 هزار هکتار، 46 هزار هکتار با روش بی خاکورزی و مابقی با روش کم خاکورزی کار شده است.
 
وی ادامه داد: طرح کشاورزی حفاظتی اغلب در اراضی کشت کلزا، گندم، حبوبات به خصوص لوبیا، آفتابگردان و ذرت عملیاتی شده و پیش بینی ما این است که با شروع این طرح در استان های گرمسیر مانند فارس، لرستان و کهگیلویه و بویر احمد و همچنین با حمایت مالی دولت، هدف امسال محقق شود.
 
به گفته مسوول کشاورزی حفاظتی، اگر این طرح از سوی دولت ردیف بودجه دریافت کند از سرعت بالاتری در اجرا برخوردار خواهد شد.
 
زلقی تصریح کرد: برای اجرای کشاورزی حفاظتی در 600 هزار هکتار اراضی زراعی 600 میلیارد ریال( 60 میلیارد تومان) اعتبار نیاز است.
 
وی افزود: در صورت تامین اعتبار، بسته حمایتی این طرح شامل اعطای 30 درصد یارانه به خرید ادوات و ابزار کار در حوزه کشاورزی حفاظتی و همچنین حمایت از حفظ بقایای گیاهی برای ایجاد انگیزه و بکارگیری روش بی خاک ورزی صورت می گیرد.
 
وی پایداری تولید با وجود نوسانات جوی، افزایش یک دهم مواد آلی خاک، کاهش هزینه ها و انرژی، بذر، کود و نهاده ها، کاهش مصرف 30 درصدی آب در اراضی و جلوگیری از فرسایش آبی و خاکی را از پیامدهای اجرای طرح کشاورزی حفاظتی برشمرد.
 
به گزارش ایرنا، در لایحه برنامه پنجساله ششم توسعه، اجرای طرح کشاورزی حفاظتی در سه میلیون هکتار از اراضی کشور پیش بینی شده است که 60 درصد آن در اراضی دیم و 40 درصد در اراضی آبی اجرایی می شود.
 
شنیده های حاکی است برای اجرای این سه میلیون هکتار بیش از هفت هزار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است که 50 درصد آن کمک بلا عوض و 50 درصد دیگر در قالب تسهیلات بانکی کم بهره خواهد بود.
 
در مرحله نخست، 10 استان به عنوان قطب (هاب) و یا کانون تحقیقات کاربردی کشاورزی حفاظتی انتخاب می شوند و قرار است این 10 استان الگویی برای سایر استان های کشور شوند.
 
دفتر کشاورزی حفاظتی، تیرماه سال 93 در معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد و موسسه های تحقیقاتی ،مدیران کل دفاتر تخصصی معاونت امور زراعت، تعدادی از استان های پیشرو و سازمان های تخصصی و مراکز دانشگاهی با یکدیگر همکاری می کنند.
 
همچنین یک کمیته فنی برای بررسی و تصمیم گیری مسایل فنی مبتلا به طرح کشاورزی حفاظتی ایجاد شده که متشکل از مدیران دفاترتخصصی ،نمایندگان بخش های تحقیقاتی، دانشگاهی، آموزشی و ترویجی کشور است.
سالیانه بیش از 110 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در اراضی کشاورزی دیم و آبی کشور تولید می شود.
 

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری  

 

 

اخبار
  اقتصاد کلان
  نفت و گاز و پتروشیمی
  نیرو
  راه و شهرسازی
  بازرگانی
  صنایع
  خودرو
  معدن و صنایع معدنی
اخبار
  بانک و بیمه
  بورس
  صنایع غذایی و کشاورزی
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  کار و تعاون
  کسب و کار
  گردشگری
  اقتصاد جهان
  گوناگون
دسترسی‌ها
  گزارش تصویری
  نمایشگاه‌ها
  تورهای تجاری
  کنفرانس‌ها
  دوره‌های آموزشی
  کتاب
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در اقتصاد امروز
  آر.اس.اس
   نسخه موبایل
حامیان طلایی اقتصاد امروز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می‌باشد.