رییس‌زاده: شتر رکود را به‌راحتی نمی‌توانیم بلند کنیم

تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ماه ۱۳۹۵

اقتصاد > صنعت - مشاور اتاق بازرگانی ایران گفت: «گزارش‌ها نشان می‌دهد که برخی صنایع به صورت خوشبینانه با 50 درصد ظرفیت کار می‌کنند.»
 
محمدمهدی رییس‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین با اشاره به عوامل ایجادی رکود در کشور، اظهار داشت: «ما اگر علل و شرایطی که باعث ایجاد رکود در کشور شده را بررسی کنیم، می‌بینیم بخش عمده‌ای از رکود به سیاست واردات انبوه در مدت دو دولت قبل برمی‌گردد.»
 
وی افزود: «از سال 84 به بعد در صنایع مختلف به خصوص در صنعت نساجی، واردات منجر به ایجاد یک روزنه‌هایی شد و روز به روز نیز این شکاف زیادتر شد.»
 
مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: «به‌هرحال کار به جایی رسید که طبق آمارهایی که مسوولان و ستاد قاچاق کالا و ارز می‌دهند، میزان قاچاق از دوره 84 به بعد رشد کرد و به حد 25، 30 میلیارد دلار قاچاق رسید؛ به خصوص این موضوع در صنایع کوچک و متوسط مشکل ایجاد کرد.»
 
رییس‌زاده متذکر شد: «این روند هنوز هم متاسفانه وجود دارد. اما قاچاق باعث شد تولید داخل لطمه ببیند و در شرایط نابرابر قرار گیرد. از سوی دیگر، بازارهای جهانی را به مرور از دست دادیم؛ به‌خاطر این‌که شرایط برابری وجود نداشت.»
 
وی عنوان کرد: «از سال 84 به بعد قاچاق رشد کرد. به موجب آمارهایی هم وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌دهد، این موضوع باعث بسته شدن کارخانه‌ها شد و همچنین بسیاری از کارخانه‌ها زیر ظرفیت کار کنند. معنای زیر ظرفیت کار کردن، این بود که قیمت تمام شده‌شان افزایش پیدا کرد.»
 
مشاور اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: «گزارش‌ها نشان می‌دهد که برای مثال، در صنعت نساجی و پوشاک به طور میانگین به صورت بدبینانه واحدهای تولیدی با 35 درصد ظرفیت کار می‌کنند و اگر به صورت خوشبینانه نگاه کنیم، بیشتر از 50 درصد ظرفیت تولید نمی‌توانیم بالا برویم.»
 
رییس‌زاده گفت: «البته این در رابطه با صنایع کوچک و متوسط است که اشتغالزایی در آن‌جاست و رکود باعث بیکاری می‌شود.»
 
وی یادآور شد: «افزایش بیکاری به صندوق بیمه بیکاری فشار می‌آورد و این باعث کسری بودجه‌های عجیب و غریبی خواهد شد؛ ضمن این‌که تبعات اجتماعی سوء دارد که اصلا با عدد و رقم قابل برآورد نیست.»
 
مشاور اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: «ما همیشه می‌گوییم در مسایل اقتصادی، یک بعد روانی وجود دارد و اگر تصمیم‌گیری‌های غلطی صورت گیرد، آثار روانی در پی دارد. یک بعد اقتصادی نیز وجود دارد که برمبنای عرضه و تقاضا و عدد و رقم می‌شود صحبت کرد.»
 
رییس‌زاده عنوان کرد: «گاهی اوقات در کشور ما بعد روانی اقتصاد اثری به مراتب بیشتر و مخرب‌تر از بخش فیزیکی اقتصاد است. مثلا یک شایعه و بی‌ثباتی در اقتصاد، آثار بدی در اقتصاد دارد. برای مثال، در بخش نوسان نرخ ارز، از سال 84 به بعد این اتفاق افتاد.»
 
وی افزود: «تحریم‌ها نیز به نوعی روی تعمیق رکود اثر داشت. مشکلات تحریم همچنان در بحث سیستم پولی و بانکی ادامه دارد.»
 
مشاور بانکی اتاق بازرگانی تصریح کرد: «ما در سبد محاسباتی تورم بانک مرکزی یک بخش‌هایی داریم. یکی از بخش‌هایی که رونق داشت و رو به افزایش بود، مسکن و ساخت‌وساز بود. دولت قبل این اشتباه را مرتکب شد. این در حالی است که بخش ساختمان موتور محرک بسیاری از صنایع دیگر هست و بیش از 200 رشته صنعت را بخش ساختمان فعال می‌کند.»
 
رییس‌زاده گفت: «دولت قبل یکی از تصمیماتی که گرفت، مبارزه با رونق در بخش ساختمان بود و بعد داستان مسکن‌مهر را مطرح کرد که بیش از ظرفیت و توان کشور بود. عملا این طرح پایه پولی کشور را بالا برد.»
 
وی افزود: «از آن طرف، بعد از این‌که رکود به وجود آمد، دیگر شتر رکود را به راحتی نمی‌توانستیم بلند کنیم. رکودی که در مسکن به وجود آمد، به سایر صنایع هم تسری پیدا کرد. این عوامل دست به دست هم داد که رکود بی‌سابقه را در کشور شاهد باشیم.»
اخبار
  اقتصاد کلان
  نفت و گاز و پتروشیمی
  نیرو
  راه و شهرسازی
  بازرگانی
  صنایع
  خودرو
  معدن و صنایع معدنی
اخبار
  بانک و بیمه
  بورس
  صنایع غذایی و کشاورزی
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  کار و تعاون
  کسب و کار
  گردشگری
  اقتصاد جهان
  گوناگون
دسترسی‌ها
  گزارش تصویری
  نمایشگاه‌ها
  تورهای تجاری
  کنفرانس‌ها
  دوره‌های آموزشی
  کتاب
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در اقتصاد امروز
  آر.اس.اس
   نسخه موبایل
حامیان طلایی اقتصاد امروز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می‌باشد.