با مجوز مجلس؛

۵ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت در سال آینده تهاتر می‌شود

تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ماه ۱۳۹۵

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه دادند در سال آینده نسبت به تهاتر ۵ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های قطعی خود اقدام کند.
به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز صبح و در ادامه بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۶ کل کشور، بند (و) تبصره ۵ را تصویب کردند و براساس آن به دولت اجازه دادند در سال آینده ، بدهی‌های قطعی خود را به میزان ۵۰ هزار میلیارد ریال با طرف‌های مقابل تهاتر کند. 
 
مطابق بند مورد اشاره «به دولت اجازه داده می‌شود در سال ۱۳۹۶ بدهی‌های قطعی خود به اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی را که در چهارچوب مقررات مربوط تا پایان سال ۱۳۹۵ ایجاد شده، با مطالبات قطعی دولت (وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی) از اشخاص مزبور تا مبلغ پنجاه هزار میلیارد (۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال به‌صورت جمعی- خرجی تسویه کند.
 
به این منظور وزارت امور اقتصادی ودارایی، اسناد تعهدی خاصی را با عنوان «اوراق تسویه خزانه» صادر می‌کند و در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی طلبکار و متقابلاً بدهکار قرار می‌دهد. این اسناد صرفاً به‌منظور تسویه بدهی اشخاص یادشده به دستگاههای اجرائی و شرکتها و مؤسسات دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
مطالبات قطعی دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی که در اجرای بند (پ) ماده (۲) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به شرکت‌های دولتی منتقل شده است با بدهی دولت به شرکتهای مذکور بابت مواردی چون یارانه قیمت‌های تکلیفی (با تأیید سازمان حسابرسی) از طریق صدور اوراق تسویه خزانه قابل تسویه است.»
 
این بند با ۱۵۹ رای موافق، ۹ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.
اخبار
  اقتصاد کلان
  نفت و گاز و پتروشیمی
  نیرو
  راه و شهرسازی
  بازرگانی
  صنایع
  خودرو
  معدن و صنایع معدنی
اخبار
  بانک و بیمه
  بورس
  صنایع غذایی و کشاورزی
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  کار و تعاون
  کسب و کار
  گردشگری
  اقتصاد جهان
  گوناگون
دسترسی‌ها
  گزارش تصویری
  نمایشگاه‌ها
  تورهای تجاری
  کنفرانس‌ها
  دوره‌های آموزشی
  کتاب
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در اقتصاد امروز
  آر.اس.اس
   نسخه موبایل
حامیان طلایی اقتصاد امروز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می‌باشد.