آسیب‌های مسابقه جذب سرمایه‌خارجی و فاینانس در کشور

تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۵

اقتصاد > اقتصاد کلان - طهماسب مظاهری می‌گوید: «ساختار بانکی ایران بیش از 10 سال است که با استانداردهای روز دنیا همخوان نشده ،همین عقب ماندگی موجب شده است رفع تحریم شرط کافی برای روان سازی روابط بانکی ایران با نظام بین الملل نباشد.»
 
رییس کل اسبق بانک مرکزی در گفت وگو با خبرآنلاین، با تاکید بر اینکه پدیده صادرات شغل ، پدیده شومی است که اقتصاد ایران را تهدید می کند، افزود: این پدیده می تواند در قالب ورود سرمایه های خارجی بار دیگر ارکان اقتصاد ایران را مورد تهدید قرار دهد از این رو دولت و سیاستگذاران باید مراقبت های لازم در این بخش را به عمل بیاورند تا ورود سرمایه بتواند در خدمت تقویت بنیان های اقتصادی کشور قرار گیرد .
 
مظاهری با اشاره به اینکه هشدارش ناظر بر اتفاقاتی است که ممکن است در آینده رخ بدهد ، توضیح داد:  فرض بر این است که سرمایه گذار خارجی با ورود خود دانش فنی وارد کشور می کند و با ایجاد اشتغال ، بخشی از مشکلات اقتصادی را حل می کند و سهم ایران از بازارهای صادراتی جهان را افزایش می دهد اما بی توجهی به این نکات می تواند خطری بزرگ را متوجه اقتصاد کشور نماید .
 
او ادامه داد: برای بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی لازم است ابزارهای قانونی لازم دیده شود تا سرمایه گذار خارجی بتواند نسبت به انتقال دانش فنی به ایران اقدام کند، این عملیات می تواند هم با ایجاد همکاری با واحدهای در حال فعالیت کنونی رخ دهد و هم سرمایه گذاری برای راه اندازی یک واحد جدید می تواند این هدف را محقق نماید .
 
این کارشناس ارشد اقتصادی با اشاره به مشخصات یک سرمایه گذاری موفق گفت: سرمایه گذاری خارجی باید مشخصاتی داشته باشد، اول اینکه نیاز داخلی را برطرف کند و قدرت رقابت با واردات را داشته باشد، دوم اینکه افزایش صادرات به کشور را رقم بزند ، تکنولوژی مدرن را وارد کشور کند و در نهایت بالا رفتن اشتغال را رقم بزند . انتظار می رود سرمایه گذاری خارجی در کشور این مجموعه نتایج را در بر داشته باشد.
 
بهبود نسبی در فضای کسب و کار
 
وزیر اسبق اقتصاد با اشاره به اینکه فضای کسب و کار در دولت یازدهم بهبودی نسبی را شاهد بوده است، گفت: البته هنوز تا بهبود جدی فضای کسب و کار در کشور فاصله داریم اما امروز شاهدیم که برخی کشورها ورود منابعی به ایران را تعهد کرده اند تا از طریق دولت یا حمایت دولتشان وارد ایران شود اما چارچوب مذکور رعایت نشده است .
 
وی ادامه داد: آنچه باید مقابل آن بایستیم روش مندی پیش بینی شده در این قالب است که منابع را می آورند و در قالب قرارداد با شرکتی ایرانی با دولت ، بخشی از تجهیزات و امکاناتی که ظرفیت تولیدش در داخل کشور است را وارد می کنند . در واقع این شرایط سبب می شود ظرفیت های داخلی کشور مورد استفاده قرار نگیرد و با واردات CKD  کالاها از معافیت هایی نیز بهره مند می شوند و سپس پول این اقلام را به صورت ارزی از ایران دریافت می کنند .
 
مظاهری گفت: در قالب این پدیده با پول خودمان شغل های محکم و مستدلی در خارج از ایران ایجاد می شود و در این قالب ما با پول خودمان شغل هایی که می توانیم در داخل ایجاد کنیم را صادر می کنیم .
 
او تاکید کرد: این نکته هشداری است برای اینکه در دام چنین اتفاقی نیفتیم چرا که ما از فرصت سرمایه گذاری می توانیم استفاده کنیم و تکنولوژی روز را داشته باشیم و ظرفیت های داخلی را مورد استفاده قرار دهیم . در واقع بی اعتنایی به این مهم و عدم استفاده از فرصت مذکور را می توان پدیده صادرات شغل نامید .
 
ورود سرمایه نامتعارف
 
مظاهری در پاسخ به این سئوال که دلایل ورود سرمایه به شکلی نامتعارف در قالب سرمایه گذاری خارجی به ایران چیست؟ گفت: بسیاری از دستگاه های اجرایی و مسئولان قصد ندارند که منافع کشور را به خطر بیندازند چرا که شرایط کنونی کشور سبب شده است نیاز به منابعی از این دست افزایش یابد .
 
 او در توضیح این مطلب افزود: یکی از دلایل بروز این مشکل دقیقا به عدم برقراری روابط بانکی ایران با سیستم بانکی بین الملل باز می گردد . هر چند یک سالی از برجام گذشته است هنوز روابط بانکی ایران نتوانسته است به شرایط عادی باز گردد که البته وجود این اختلال دلایلی جز تحریم در بر دارد .
 
این کارشناس اقتصاد با اشاره به اینکه ساختار بانکی ایران بیش از 10 سال است که با استانداردهای روز دنیا همخوان نشده ، ادامه داد: همین عقب ماندگی موجب شده است رفع تحریم شرط کافی برای روان سازی روابط بانکی ایران با نظام بین الملل نباشد از سوی دیگر دومین مشکل به رفتار دولت پیشین با بانک ها باز می گشت .
 
وی افزود: در دوران فعالیت دولت آقای احمدی نژاد نظام بانکی به لحاظ منابع و مصارف با تسهیلات تکلیفی وهمچنین تسهیلات اجباری دولتی  و تخریب نظامات مدیریتی از یک سو و استفاده نابجا از منابع بانکی در جهت تامین نیازهای دولت از سوی دیگر سیستم بانکی را با مشکل روبرو کرد .
 
مظاهری تاکید کرد: در حقیقت دولت این فرض را داشت که تصمیم گیری در مورد منابع بانکی در اختیار دولت است.مشکل سوم اما ماندگاری تحریم های آمریکا باز می گردد که هنوز معاملات دلاری با ایران را محدود می کند و همچنین مانع از ورود ایران به سیستم مالی این کشور می شود .
 
او ادامه داد: همین امر سبب می شود ما با بحران در تامین منابع ارزی روبرو شویم و برخی برای غلبه بر این بحران ممکن است به ورود سرمایه در غالب هایی که گفته شد تن بدهند .
 
وی با اشاره به کاهش درامدهای نفتی گفت: البته این موضوع نیز در تنگنای پیش امده کنونی کشور بی تاثیر نیست و کاهش قیمت نفت ، درآمدهای ارزی ایران را با کاهش روبرو کرده است.
 
مسابقه جذب سرمایه‌گذاری
 
مظاهری با اشاره به اینکه مسابقه ای خوب بین دستگاه های دولتی ما برای جذب سرمایه گذاری خارجی و فاینانس شکل گرفته است، گفت:همان طور که گفتم اصل این کار خوب است اما باید مراقبت کنیم که سرمایه گذاری خارجی به شکلی صورت گیرد که اهداف ذکر شده را در بر داشته باشد .
 
رییس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به اینکه این پدیده به شکلی دیگر در دولت احمدی نژاد وجود داشت، گفت: ما در دولت پیشین در حوزه واردات کالاهای مصرفی با پدیده صادرات شغل روبرو بودیم . اگر خاطرتان باشد ، در این دولت حتی برای واردات میوه ارز تخصیص داده شد و هر کالایی کم می آمد ، دولت وارد عمل می شد و دخالت می کرد .
 
او در ادامه تاکید کرد: در دوره ای حتی دولت در حوزه مرغ و تخم مرغ نیز همین شیوه را دنبال کرد و وقتی بازار با افزایش بی سابقه قیمت روبرو شد ، با هواپیما مقادیری مرغ و تخم مرغ ، در مقیاس محدود وارد کرد .
 
مظاهری اضافه کرد : در آن دوره قیمت نفت بالا بود و کشور ذخایر ارزی فراوانی داشت و دولت با صادرات شغل در صدد بود مشکلات کشور را سامان دهد اما در حال حاضر ما با منابع ارزی اندک مواجهیم و باید راه را بر صادرات دوباره شغل ببندیم تا اقتصاد کشور بتواند از ورود سرمایه خارجی منتفع شود .
اخبار
  اقتصاد کلان
  نفت و گاز و پتروشیمی
  نیرو
  راه و شهرسازی
  بازرگانی
  صنایع
  خودرو
  معدن و صنایع معدنی
اخبار
  بانک و بیمه
  بورس
  صنایع غذایی و کشاورزی
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  کار و تعاون
  کسب و کار
  گردشگری
  اقتصاد جهان
  گوناگون
دسترسی‌ها
  گزارش تصویری
  نمایشگاه‌ها
  تورهای تجاری
  کنفرانس‌ها
  دوره‌های آموزشی
  کتاب
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در اقتصاد امروز
  آر.اس.اس
   نسخه موبایل
حامیان طلایی اقتصاد امروز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می‌باشد.