دامپینگ شرکت‌های داخلی علیه یکدیگر

تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۵

رئیس کمیسیون قیر انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: کیفیت قیر کشور در کل مناسب است اما برخی جار و جنجال‌هایی که خودمان به راه می اندازیم در دنیا علیه خودمان استفاده می‌شود.
 
حسن تاجیک، رئیس کمیسیون قیر انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره صادرات قیر اظهار داشت: با توجه به شرایط پالایشکاه ها 7 میلیون تن از وی بی می تواند تبدیل به قیر شود. مصرف قیر در داخل کشور  برای ایزوگام و مصرف قیر در خیابان‌ها و جاده‌ها به 3.5 میلیون تن هم نمی‌رسد و بقیه قیر تولیدی را می توانیم صادر کنیم.
 
وی افزود: هر 200 تن قیر می تواند یک کیلومتر جاده با عرض حدود 12 متر و ضخامت 8.5 سانتی متر را آسفالت کند در کل اگر ما 3.5 میلیون تن مصرف داخلی داشته باشیم 3.5 میلیون تن را نیز می توانیم صادر کنیم.
 
تاجیک تصریح کرد: اگر 3.5 میلیون تن قیر با قیمت هر تن 250 دلار صادر شود بیش از یک میلیارد دلار برای کشور درآمد زایی شده و اشتغالزایی صورت می گیرد. اما می بینیم که فقط 4 میلیون تن برای مصرف وزارت راه و آموزش وپرورش اختصاص داده می شود در حالی که رقم مصرف در کشور بسیار پایین تر است. به طوری که  اگر 2 میلیون تن قیر صرف جاده سازی شود 10 هزار کیومتر باید جاده سازی داشته باشیم که اینگونه نیست.
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر به 60 کشور جهان قیر صادر می کنیم، گفت: بیشتر صادرات ما به چین، هند، آسیای دور و افریقای شرقی، کشورهای CIS  از جمله گرجستان، قزاقستان، تاجیکستان، ارمنستان و ترکمنستان است و فقط به اروپا به دلیل معذوریت‌های زیست محیطی و پرهزینه بودن حمل با کشتی، صادرات نداریم.
 
رئیس کمیسیون قیر انجمن صادرکنندگان فرآورده های نفتی با اشاره به لزوم حمایت از سوی وزارت خارجه برای صادران قیر، گفت: کیفیت قیر کشور ما در کل مناسب است اما برخی جار و جنجال‌هایی که خودمان به راه می اندازیم، در دنیا علیه خودمان استفاده می شود.
اخبار
  اقتصاد کلان
  نفت و گاز و پتروشیمی
  نیرو
  راه و شهرسازی
  بازرگانی
  صنایع
  خودرو
  معدن و صنایع معدنی
اخبار
  بانک و بیمه
  بورس
  صنایع غذایی و کشاورزی
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  کار و تعاون
  کسب و کار
  گردشگری
  اقتصاد جهان
  گوناگون
دسترسی‌ها
  گزارش تصویری
  نمایشگاه‌ها
  تورهای تجاری
  کنفرانس‌ها
  دوره‌های آموزشی
  کتاب
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در اقتصاد امروز
  آر.اس.اس
   نسخه موبایل
حامیان طلایی اقتصاد امروز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می‌باشد.