شیوع پدیده حساب‌های بانکی اجاره‌ای

تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۵

اقتصاد > اقتصاد سیاسی - ایلنا به نقل از نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نوشت:اخیراً افرادی حساب اجاره‌ای باز می‌کنند بدین صورت که یکی دیگر حساب باز می‌کند ولی دسته چک و کردش مالی همگی در دست شخص دیگری است و در نهایت مشکلات حقوقی برای صاحب حساب می‌ماند.
 
پدرام سلطانی در خصوص تخلفاتی و سوء استفاده‌هایی که در کشور از کارت بازرگانی می‌شود و مسئولیت اتاق بازرگانی در این زمینه ، گفت: مرجع صدور کارت بازرگانی، وزارت صنعت است و اتاق بازرگانی، پیشخوان صدور کارت است. مانند دفاتر پیشخوان دولت که مدارک را از شما می‌گیرد و نهایتاً جای دیگر بررسی می‌شود. اتاق بازرگانی هم همین نقش را دارد با این تفاوت که برای صدور کارت بازرگانی، یکی از شروط، عضویت در اتاق است.
 
 وی ادامه داد: در سیستمی که مبتنی بر تشخیص فردی است، امکان خطا وجود دارد. مشکل اصلی، کارت نیست بلکه فقدان یک نظام جامع مالیاتی در کشور است. چون مانند سوء استفاده از کارت بازرگانی، سوء استفاده از کد اقتصادی هم داریم. افرادی می‌روند شرکت صوری ثبت می‌کنند و کد فروشی می‌کنند. اخیراً هم افرادی حساب اجاره‌ای باز می‌کنند به این صورت که یک حساب به نام شخصی مجهول الهویه باز می‌شود ولی دسته چک و گردش مالی آن حساب، در دست شخص دیگری است و در نهایت مشکلات حقوقی برای آن حساب که صاحب آن نامشخص است باقی می‌ماند.
 
 سلطانی تصریح کرد: اینها همه مشکلاتی است که به دلیل فقدان نظام جامع و یکپارچه مالی در کشور به وجود می‌آید.  پرسشی که به وجود می‌آید این است که چرا هیچ کدام از این تخلفات در کشورهای توسعه یافته اتفاق نمی‌افتد؟ اگر این نظام با اطلاعات بانکی و بورسی پیوند بخورد دیگر شاهد اینچنین تخلفاتی نخواهیم بود.
 
 نایب رئیس اتاق بازرگانی تصریح کرد: ما به دنبال آن هستیم که پیش از صدور کارت بازرگانی، ساز و کار صدور کارت را اصلاح کنیم و میزان اشتباه را به حداقل برسانیم. از جمله این کارها رتبه‌بندی کارت بازرگانی و سامانه هوشمند کارت بازرگانی است که با سامانه گمرک لینک شود تا به محض اینکه کارتی پر ریسک تشخیص داده شد، باطل شود.
اخبار
  اقتصاد کلان
  نفت و گاز و پتروشیمی
  نیرو
  راه و شهرسازی
  بازرگانی
  صنایع
  خودرو
  معدن و صنایع معدنی
اخبار
  بانک و بیمه
  بورس
  صنایع غذایی و کشاورزی
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  کار و تعاون
  کسب و کار
  گردشگری
  اقتصاد جهان
  گوناگون
دسترسی‌ها
  گزارش تصویری
  نمایشگاه‌ها
  تورهای تجاری
  کنفرانس‌ها
  دوره‌های آموزشی
  کتاب
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در اقتصاد امروز
  آر.اس.اس
   نسخه موبایل
حامیان طلایی اقتصاد امروز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می‌باشد.