بازگشت عربستان به نقطه اول

تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۵

اقتصاد > انرژی - تحلیل‌گران می گویند، افزایش عرضه تولید نفت از سوی تولیدکننده های دیگر نفت،سبب شده تا عربستان از مواضع قبلی خود برای ادامه توافق اوپک تجدید نظر کند.
 
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،عربستان سعودی دقیقا به آن چیزی که می خواست،رسید. توافق کاهش تولید نفت، این کشور را به سمت حمایت از تولیدکنندگان رقیب سوق داده، در حالی که خود عربستان قربانی این تصمیم بوده است. قیمت نفت خام در پنج شنبه گذشته دوباره به زیر نرخ‌هایی که پس از توافق اوپکی ها در بازار دیده شد، رسید. سوال اینجاست که کجای کار توافق اوپک اشتباه بود یا از کجا این اشتباه رخ داد؟
 
در اولین نقطه، پس اعلام توافق اوپکی برای کاهش ۱.۲ میلیون بشکه نفت در روز، در بازارهای جهانی قیمت نفت افزایش یافت، و پس از آن نیز با همکاری اعضای غیر اوپکی با این توافق، مجدد قیمت نفت صعود کرد.
 
تغییرات قیمت نفت خام در ژانویه با  کاهش تولید در بازار عملیاتی شد؛بازار به سختی به آرامش رسید. یک ماه پس ژانویه بازار به ثبات غیر انتظاری رسید، به طوری که ۹۰ درصد از اعضایی که با این قرار موافقت کرده بودند، کار خود را عملیاتی کردند.
 
خالد الفالح، وزیر نفت عربستان هفته گذشته اعلام کرد سرعت کاهش ذخایر نفتی در بازار کاهش یافته است و این خلاف انتظار اوپکی ها بوده است.
 
پس از این اتفاق مجموع موجودی نفت خام و تصفیه شده آمریکا بیش از ۲۰ درصد بالاتر از میانگین پنج ساله رسید؛رقمی که در مقایسه با سال ۲۰۱۰ الی ۲۰۱۴ مازادی بیش از ۳۰ درصد به طور متوسط به ثبت رساند.
 
کاهش موجودی نفت خام  اروپا ۵.۴ میلیون بشکه درماه فوریه کاهش یافت.اگرچه این کاهش توسط افزایش بنزین و فرآورده های دیگر جبران شده است، تعداد ذخایر نفت خام چین به ۳۰ میلیون بشکه در ماه گذشته افزایش یافته است.
 
غرق شدن در نفت
 
 
تاثیر کاهش تولید نفت در بازار به اندازه ای که انتظار می رفت،نبوده است.این پروژه نسبتا با شکست مواجه شده است. هم زمان با این توافق، کشورهایی که از آن مستثنی شدن مانند لبنان و نیجریه نیز تولید خود را افزایش دادند.اما بیشترین تاثیر را تولید نفت آمریکا در بازار گذاشت.به طوری که موفقیت توافق اوپک را تحت تاثیر قرار داد.
 
سازمان انرژی اعلام کرده است که میزان افزایش تولید نفت به ۳۳۰ هزار بشکه در سال ۲۰۱۶ به ۲۰۱۷ بوده است. اما پیش بینی می شود که افزایش تولید از اکتبر۲۰۱۶ تا دسامبر ۲۰۱۷ ، به میزان ۷۴۰ هزار بشکه در روز باشد.این رقم قطعا بحران های بزرگی را برای اوپک ایجاد خواهد کرد.
 
ضربه گیری عربستان در ایستگاه آخر
 
 
این روزها تاثیر کاهش تولید با افزایش تولید توسط سایر تولیدکننده های نفت کم شده است.
 
خالد الفالح وزیر نفت عربستان گفته است برای گسترش کاهش تولید باید چاره اندیشی شود. او ۶ هفته گذشته اعلام کرده بود که نیازی به گسترش تولید نفت ندارد، ولی هفته گذشته در مراسمی اعلام کرد که احتمال تجدید نظر در  توافق وجود دارد.
 
هرچند  او پیش از این به اعضای اوپک هشدار داده بود که نباید به عربستان تکیه کنند که این توافق ادامه یابد.الفالح گفته بود: «ما به خواسته خودمان به توافق پایبند بودیم، ولی از دوستانمان نیز توقع داریم که حرکت کنند.»
 
این هشدار را باید جدی گرفت، چون عربستان سعودی از نوامبر ۲۰۱۴ به بعد سیاست های خود را تغییر داده است.این کشور اگرچه برای توازن قیمت  و میزان عرضه نفت در بازار تلاش کرده، اما حالا این دیدگاه در هفته گذشته تغییر کرده است.
 
گرچه تحلیل گران می گویند، این کشور از توافقی که انجام شده، فرار نخواهد کرد، ولی برای مرحله بعدی مانند گذشته مواضع ملایمی را پیش نخواهد گرفت.اگر نشانه های برای همکاری با با توافق وجود نداشته باشد، عربستان مجدد در بازار حکمرانی خواهد کرد.
اخبار
  اقتصاد کلان
  نفت و گاز و پتروشیمی
  نیرو
  راه و شهرسازی
  بازرگانی
  صنایع
  خودرو
  معدن و صنایع معدنی
اخبار
  بانک و بیمه
  بورس
  صنایع غذایی و کشاورزی
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  کار و تعاون
  کسب و کار
  گردشگری
  اقتصاد جهان
  گوناگون
دسترسی‌ها
  گزارش تصویری
  نمایشگاه‌ها
  تورهای تجاری
  کنفرانس‌ها
  دوره‌های آموزشی
  کتاب
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در اقتصاد امروز
  آر.اس.اس
   نسخه موبایل
حامیان طلایی اقتصاد امروز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می‌باشد.