شبیه‌سازی سه‌بعدی تعاملی برای اولین بار در ایران

تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۶

پژوهشگران حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور موفق شدند با اتکا به نوآوری، تحقیق و تجارب بومی، از انحصار تکنولوژی‌های وارداتی بیرون آمده و با استفاده از مجموعه‌ای از دارایی‌های نرم‌افزاری، به توسعه سریع و اقتصادی نرم‌افزارهای شبیه‌سازی سه‌بعدی تعاملی بپردازند، این نرم‌افزار می‌تواند در حوزه‌های مختلفی مانند هوا فضا، صنایع دفاعی، خودرو، ماشین‌های صنعتی، حمل و نقل، کشتی‌سازی، انرژی، نفت، گاز، معدن، تجهیزات پزشکی، تحقیقات، آموزش به مصرف‌کننده نهایی و ... در جهت معرفی، بازاریابی و آموزش به کار گرفته شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، حسام محسنی، فعال حوزه فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت شتاب تک با اشاره به تولید نرم‌افزار "شتاب شبیه ساز" توسط این شرکت که از تکنولوژی شبیه‌سازی سه‌بعدی تعاملی بهره می‌برد، اظهارکرد: سازمان‌ها همیشه هزینه‌های‌ فراوانی‌ را برای‌ به ثمر رساندن پروژه‌ها متحمل می‌شوند و در بسیاری‌ مواقع پروژه‌ها به دلیل‌های‌ مختلف همچون ضعف مدیریتی‌، کمبود بودجه، از دست رفتن زمان و... به سرانجام مورد انتظار نمی‌رسند و این یعنی‌ به هدر رفتن سرمایه و زمان سازمان، که می‌توان علت‌های‌ مختلفی‌ را برای‌ آن بر شمرد.

"شتاب شبیه ساز" چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

مستندات محصولات یا خدمات، برای موفقیت سازمان شما حیاتی و برای مشتریان، تامین‌کنندگان، توزیع‌کنندگان و کارکنان آن ضروری است. راه حل رسیدن به مستندات موثر، استفاده از تکنولوژی شبیه‌سازی سه‌بعدی تعاملی است.

برای تعمیر و نگهداری، پشتیبانی مشتری، مراحل عملیاتی و یا آموزش، "شتاب شبیه ساز" شرایط بصری و انتقال دانش را فراهم می‌کند که کاربران به راحتی می‌توانند آن را درک کنند، اما در روش‌های سنتی انتقال دانش به کندی پیش رفته و دارای خطا و هزینه بسیار است.

"شتاب شبیه ساز" یک مجموعه خدمات نرم‌افزاری قدرتمند و مقرون به صرفه است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا برای تولید مستندات خود مانند کاتالوگ قطعات، راهنماهای تعمیر و نگهداری، موارد آموزشی، فرآیند کار و آرشیو مستندات، انعطاف‌پذیری زیادی داشته باشند. این خدمات امکان سازماندهی و استفاده مکرر از داده‌های موجود یا ایجاد شده را فراهم می‌کند تا با استفاده از تکنولوژی شبیه‌سازی سه‌بعدی تعاملی به گونه‌ای مستندسازی انجام شود تا پشتیبانی موثرتر و کاهش چشمگیر جدول زمانی حاصل شود. رابط بصری سه بعدی در "شتاب شبیه ساز" به گونه‌ای به کار گرفته شده است که استفاده از آن برای آن دسته از کاربرانی که دانش سه بعدی ندارند بسیار راحت بوده و آنها را قادر می‌سازد با استفاده از مدل سه بعدی و متن‌های مربوطه به سادگی دانش لازم را کسب کنند.

تحقیقات نشان داده است که یادگیری به روش شبیه‌سازی سه بعدی تعاملی موجب درک بهتر شده و کاربر راحت‌تر به خاطر می‌سپارد تا آن که بخواهد در کلاس‌های حضوری مهارت را فرا گیرد، همچنین حذف کلاس‌های حضوری، نمونه سازی از محصول، شبیه سازی فیزیکی و سایر روش ها، موجب کاهش هزینه می‌شود.

آشنایی با بخش‌های تشکیل‌دهنده "شتاب شبیه ساز"

اولین مورد کاتالوگ تعاملی است. در این خدمت، تولید کاتالوگ قطعات به صورت دیجیتال، تعاملی، سه بعدی و دو بعدی انجام می‌شود که در آن از نقشه‌های انفجاری برای نشان دادن مجموعه‌های پیچیده استفاده می‌شود. محیط سه بعدی تعاملی آن با تمرین کردن، تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد و خطاهای آتی را پایان می‌دهد. در این روش هزینه‌های تولید کاتالوگ کاهش یافته و با استفاده از مدل سه بعدی یک کاتالوگ قطعات کارآمد و دقیق‌تر تولید می‌شود که به مراتب تعداد درخواست‌های آموزش و پشتیبانی را کاهش می‌دهد.

امکانات "کاتالوگ تعاملی" شامل آشنایی با نام، تعداد، مشخصات فنی و جایگاه دقیق قطعات، لیست کامل قطعات، بخش‌های تفکیک شده یک محصول با لیست قطعات مربوطه، نقشه‌های دو بعدی از بخش‌های مختلف، نماهای انفجاری از بخش‌های مختلف، نقشه‌های دو بعدی انفجاری از بخش‌های مختلف و ... است.

مورد دوم دستورالعمل تعاملی است. دستورالعمل تعاملی چارچوب بصری ایجاد می‌کند تا کاربران در محیط سه بعدی تعاملی، با روش‌های تعمیر و نگهداری، عملیات مکانیکی و دستورالعمل‌های عملیاتی آشنا شوند. در این روش از مدل سه بعدی استفاده می‌شود تا به روشنی رابطه‌های پیچیده مکانیکی قابل رویت باشند و موجب افزایش سرعت فراگیری دستورالعمل‌ها شده و مقادیر زیادی از هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

امکانات "دستورالعمل تعاملی" همچون فراگیری نام و جایگاه دقیق قطعات، مراحل باز کردن یا بستن یک دستگاه، ابزار مرتبط جهت بازکردن یا بستن یک دستگاه، توضیحات متنی کامل در موارد انتزاعی، نمایش مستندات تکمیلی مرتبط، به صورت جداگانه، نمایش عکس و فیلم در حین آموزش، پخش صوت‌های مرتبط با مراحل، کنترل زاویه دید، بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی توسط کاربر و حرکت بین مراحل به صورت دلخواه است.

مورد سوم تمرین تعاملی است. تمرین تعاملی در محیط بصری سه بعدی تعاملی کاربر را همراهی می‌کند تا مراحل آموزش داده شده در "دستورالعمل تعاملی" را انجام دهد. در این روش از مدل سه‌بعدی و مستندات تهیه شده در بخش "دستورالعمل تعاملی" استفاده می‌شود با این تفاوت که کاربر به‌جای مشاهده انجام مراحل، باید مراحل را به صورت عملی طی کند، در این میان، سیستم به گونه‌ای طراحی شده است تا نام و جایگاه دقیق قطعات و ترتیب مراحل را به خوبی به کاربر بیاموزد و چنانچه کاربر مراحل را فراموش کرده باشد، سیستم تمرین نشان می‌دهد که در آن مرحله باید عملکرد مربوطه به روی کدام قطعه در کدام جایگاه انجام پذیرد و رفتن به مرحله بعد منوط به عملکرد صحیح کاربر است.

امکانات "تمرین تعاملی" همچون فراگیری نام و جایگاه دقیق قطعات، مراحل باز کردن یا بستن یک دستگاه، ابزار مرتبط جهت باز کردن یا بستن یک دستگاه، توضیحات متنی کامل در موارد انتزاعی، نمایش مستندات تکمیلی مرتبط، به صورت جداگانه، نمایش عکس و فیلم در حین آموزش، پخش صوت‌های مرتبط با مراحل، کنترل زاویه دید، بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی توسط کاربر و حرکت بین مراحل به صورت دلخواه است.

آزمون تعاملی در محیط بصری سه بعدی تعاملی ایجاد می‌شود، در این روش از مدل سه بعدی و مستندات تهیه شده در بخش "دستورالعمل تعاملی" استفاده می‌شود و نرم‌افزار به دست آمده می‌تواند به صورت یک نرم‌افزار مستقل عمل کرده یا به صورت مکمل در LMS استفاده شود که برای این منظور از تکنیک SCORM بهره می‌برد.

در این آزمون، مراحل انجام کار نمایش داده نمی‌شود و کاربر براساس آموزش‌های داده شده در "دستورالعمل تعاملی" و تمرین‌های انجام شده در "تمرین تعاملی"، باید مراحل را به صورت عملی طی کند، همچنین در صورت نیاز، کاربر باید ابزار مناسب جهت انجام عملکرد مربوطه را انتخاب کند یا باید به سوالات چندگزینه‌ای پاسخ صحیح دهد، در حین آزمون، خطاهای کاربر سنجیده می‌شود و می‌توان برای هر مرحله تعداد دفعات خطا یا واکنش به خطای مخصوص مشخص کرد. همچنین در صورت استفاده از LMS می‌توان چنانچه نمره‌ به دست آمده از آزمون، قابل قبول باشد، گواهی‌نامه مهارت به صورت خودکار برای کاربر صادر شود یا دسترسی به بخش‌های آموزشی بالاتر به کاربر داده شود.

امکانات "آزمون تعاملی" همچون انجام دستورالعمل‌ها به صورت عملی، انتخاب ابزار مناسب برای انجام دستورالعمل‌ها، پاسخ به پرسش‌های چندگزینه‌ای، سنجش میزان خطا در هر مرحله، واکنش‌های متفاوت به خطای کاربر در هر مرحله و صدور خودکار دسترسی به آموزش‌های بالاتر در صورت قبولی در آزمون است.

این طرح نوآورانه برای اولین بار در کشور مطرح و عملیاتی شده است که می‌تواند باعث بروز تغییراتی عمده در همه صنایع شود. مهم‌ترین نوآوری و وجه تمایز این طرح، تولید یک راه‌حل/ محصول با تکنولوژی بالا (High Tech) به صورت یک محصول قدرتمند داخلی جهت کاربرد در پروژه‌های کلان و نیز کوچک است.

شرکت‌های بسیاری مانند BMW، Boeing، Airbus، Ford، NASA، Volkswagen و... سال‌ها است که برای استاندارد سازی و مرتفع کردن مشکلات خود از این تکنولوژی استفاده می کنند.

پلتفرم‌های قابل پشتیبانی

این تکنولوژی را می‌توان جهت استفاده به روی همه ویندوزها بدون نیاز به نصب، به روی بستر وب، به روی LMS سیستم مدیریت محتوای آموزشی بر پایه  Scormو به صورت نرم‌افزار موبایل  Android  و IOS ارائه کرد که استفاده از آن برای کاربران آسان و همیشه در دسترس است.

طراحی وب‌سایت، نرم‌افزار موبایل و راه‌اندازی LMS به صورت کامل توسط این شرکت ارائه می‌شود تا شبیه‌سازی سه‌بعدی تعاملی ایجاد شده به روی آن قرار گیرد.

شرکت شتاب تک، اولین و تنها شرکت تولیدکننده این نوع شبیه‌سازی در ایران است، اگرچه از سال ۱۳۸۰ شروع به فعالیت در زمینه نرم‌افزار کرده، اما مدت ۵ سال است که در این حوزه وارد شده و بیش از ۱۰۰ پرژوه در صنایع مختلف کشور، به پایان رسانده است.

اگر تمایل دارید تا با شبیه‌سازی سه‌بعدی تعاملی بیشتر آشنا شوید به سایت شتاب‌تک مراجعه کنید.

 

اخبار
  اقتصاد کلان
  نفت و گاز و پتروشیمی
  نیرو
  راه و شهرسازی
  بازرگانی
  صنایع
  خودرو
  معدن و صنایع معدنی
اخبار
  بانک و بیمه
  بورس
  صنایع غذایی و کشاورزی
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  کار و تعاون
  کسب و کار
  گردشگری
  اقتصاد جهان
  گوناگون
دسترسی‌ها
  گزارش تصویری
  نمایشگاه‌ها
  تورهای تجاری
  کنفرانس‌ها
  دوره‌های آموزشی
  کتاب
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در اقتصاد امروز
  آر.اس.اس
   نسخه موبایل
حامیان طلایی اقتصاد امروز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می‌باشد.